Den otců je speciální příležitostí, kdy si můžeme vzít čas a ocenit to, co pro nás tátové udělali. Je to den, který slavíme na počest všech otců, dědečků, strýců a […]

Den otců je speciální příležitostí, kdy si můžeme vzít čas a ocenit to, co pro nás tátové udělali. Je to den, který slavíme na počest všech otců, dědečků, strýců a dalších mužů, kteří nám poskytují lásku, podporu a moudrost. Pojďme se podívat na to, kde se vzal tento významný den a jak ho oslavit.

Den otců je svátek na počest otců, oslavující otcovství, vztah otce k dítěti a roli otců ve společnosti. V mnoha zemích včetně České republiky se slaví třetí neděli v červnu – letos tedy 18. června, v některých státech se ale tradičně váže ke svátku sv. Josefa (19. března) či ještě k různým jiným datum. V severských zemích, například ve Finsku, je Den otců oslavován druhou neděli v listopadu a červnový termín je vyhrazen Mezinárodnímu dni mužů, tedy i těm bezdětným.

V České republice se svátek slaví dosud jen ojediněle. První akci podporující Den otců je Tátafest, pořádaný v mnoha městech České republiky od roku 2007 Ligou otevřených mužů spolu s různými rodinnými a komunitními centry za podpory Unie center pro rodinu a komunitu. Od roku 2011 občanských sdružení i webový portál Střídavka, jehož akce se v posledních letech konají na Staroměstském náměstí v Praze.

Kde se vzal Den otců?

Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce.
První oslava Dne otců tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle rostla. V roce 1966 se díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi stala třetí červnová neděle oficiálně Dnem otců.

Pár tipů, jak ho oslavitExistuje mnoho způsobů, jak oslavit Den otců a vyjádřit svou lásku a vděčnost. Některé rodiny dávají svým otcům dárky, jako jsou osobní předměty, oblíbené knihy, parfémy nebo nástroje. Další volbou je společné strávení času, například piknik v parku, rodinná večeře nebo společný výlet. Mnoho dětí také píší svým tatínkům dopisy nebo jim věnují básně, ve kterých vyjadřují své city a vděčnost. Zde jsou další tipy: Můžete jet na výlet, zajít do oblíbené restaurace, zahrát si jeho oblíbený sport nebo prostě strávit čas doma při rodinné hře. Udělejte mu dárek: Dárky jsou vždy vítány. Myslete na zájmy a hobby vašeho otce a vyberte mu dárek, který ho potěší. To může být kniha od jeho oblíbeného autora, nový nástroj, lístky na koncert jeho oblíbené kapely nebo cokoli jiného, co ho potěší. Oslavte, ho s rodinou: Pokud je možné, oslavte Den otců společně s dalšími členy rodiny. Můžete sejít se všichni a uspořádat společnou oslavu, kde se budou sdílet příběhy, vtipy a společně si užijete příjemný čas. To vytvoří atmosféru lásky a jednoty. Respektujte, jeho přání: Každý otec je jiný a může mít odlišná přání ohledně toho, jak by chtěl svůj den strávit. Mějte na paměti jeho preference a respektujte jeho rozhodnutí. Někteří otcové preferují klidný den odpočinku, zatímco jiní chtějí prožít den plný aktivity.

+ posts

redaktor