K Vánocům patří příběhy. Ideálně, když je v nich trochu sněhu, dárků, andělů, zvířátek a kouzel. Přinášíme tipy na knížky, které mohou dětem (i rodičům) zpříjemnit čekání na Ježíška.  Aktuální Vánoční prasátko […]

K Vánocům patří příběhy. Ideálně, když je v nich trochu sněhu, dárků, andělů, zvířátek a kouzel. Přinášíme tipy na knížky, které mohou dětem (i rodičům) zpříjemnit čekání na Ježíška. 

Aktuální

Vánoční prasátko (2021) – J. K. Rowling 

Letošní vánoční hit od autorky Harryho Pottera. Laskavý, ale zároveň napínavý a dobrodružný příběh o lásce jednoho kluka ke své nejmilejší hračce a o tom, jak daleko je kvůli ní ochoten jít. Důkaz, že fantazie britské autorky je bezbřehá a že když se to umí, vánoční příběh nezkazí ani vážná témata jako rozvod nebo stěhování. S vydáním knížky se navíc pojí velký charitativní akt – autorka veškerý výtěžek z autorských práv darovala nadaci Volant, jež pomáhá skupinám ohroženým pandemií covidu-19. Bonusem je velmi zdařilý český překlad. 

Tip: mějte po ruce krabici kapesníků / Pro děti od 8 let (ale zamiluje si celá rodina)

Kocour Fiškus a vánoční skřítek (2002) – Sven Nordqvist 

Nejdelší příběh ze série o neposedném kocourkovi a svérázném vynálezci Pettsonovi v češtině vychází podruhé, téměř po dvaceti letech. Vánoce se blíží a Fiškus si ze všeho nejvíc přeje spatřit vánočního skřítka. Děda Pettson kocourkovi neprozřetelně slíbí, že k němu skřítek na Štědrý večer určitě přijde. Jenže jak to zařídit? Vždyť vánoční skřítci neexistují! Nebo snad ano? 

Dojemný, laskavě humorný vánoční příběh plný kouzel ze série, která byla přeložena do neuvěřitelných 55 jazyků. 

Pro děti od 3 let

Česká klasika

Malá vánoční povídka (1966) –  Ludvík Aškenazy 

Malá knížečka o klukovi, který se na Štědrý den zatoulá a prožije hromadu dobrodružství. Je to nápaditý, poetický, zábavný vánoční příběh s atmosférou staré Prahy. K dispozici je také v audioverzi namluvené Karlem Högerem nebo lze vyrazit do divadla – pražské Divadlo v Dlouhé má tento kus na programu už přes dvacet let. Jen na lístky je potřeba si políčit s dostatečným předstihem.   

Pro děti i dospělé jakéhokoliv věku

Vánoční pohádky (1983) – Zdeněk Malinský

Krátké pohádky s vánočními a zimními náměty, třeba o tom, jak se vánočka nechala pojistit proti připálení nebo jak si kamna zakouřila. Bonusem jsou kultovní ilustrace legendárního českého ilustrátora Miloslava Jágra. Pohádky lze poslouchat i čtené Vlastimilem Brodským a Petrem Nárožným. Knížka vyšla v roce 2020 před Vánoci téměř po čtyřiceti letech znovu. 

Celý článek dostupný z: https://eduzin.cz/wp/2021/12/04/nejlepsi-advent-je-ten-procteny-tipy-na-vanocni-knizky-pro-deti/

krskova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka