Josef Marek (33) umělec v mnoha směrech, svůj čas věnuje nejvíce kulturním aktivitám. Ať už se jedná o působení v loutkovém divadle, nebo právě spolku Špatně Namíchaný Bublifuk, který mimochodem […]

Josef Marek (33) umělec v mnoha směrech, svůj čas věnuje nejvíce kulturním aktivitám. Ať už se jedná o působení v loutkovém divadle, nebo právě spolku Špatně Namíchaný Bublifuk, který mimochodem i založil. Premiéra hry Zkrocení Zlé Ženy, která se konala 20. srpna 2023 ve Velkém Meziříčí, přinesla tomuto spolku velký úspěch, diváci tleskali ve stoje.

Co tě přivedlo k založení spolku Špatně Namýchaný Bublifuk a váš tým se skládá z kolika členů?

Od malička mě k divadlu vedli rodiči, tak k tomu tíhnu. V té době ve Velkém Meziříčí neexistovalo žádné divadelní těleso. Tak jsem zkontaktoval některé bývalé divadelníky, kterým komediantství chybělo, byl to Zdeněk Svoboda a pan Neužil. No a tím to všechno začalo – Králem Třítisíctřístýmtřicátýmtřetím. Spolek už funguje dvanáctým rokem. Náš tým bych nenazýval ani týmem, ale spíše rodinou. Tvrdé jádro čítá na dvanáct členů, ale podle náročnosti činohry se mění a násobí. Při posledním divadle nás bylo více než třicet.

Špatně Namíchaný Bublifuk čelil potlesku ve stoje

Proč zrovna výběr hry Zkrocení Zlé Ženy?

Byl a hlavně stále je to takový můj malý divadelní sen. Odehrát něco či ideálně všechno od W. Shakespeare. A teď se to plní. Za což cítím nekonečný vděk svému okolí.

Jako režisér jsi volil moderní předělání této hry, jak jsi k tomu dospěl, že by to mohl být úspěch?

Originální hra má něco do třech hodin, je středověká a tvrdá v jazyce. Což by diváka vzdálilo na míle od reálného života, byla těžká k pochopení a byla by to podívaná pro opravdové fajnšmekry, ne pro nás obyčejné lidi. Proto jsem chtěl, aby se přiblížila nám všem, aby diváci našli zpět cestu ke klasice, protože je dokonalá. Proto se odehrává nedaleko v čase, přibližně 90. léta, zvolili jsme hovorový jazyk a  má jen zhruba 90 minut čistého času na jevišti.

Jak dlouho jste věnovali přípravám a zkouškám?

To bylo individuální. Někdo tomu věnoval jen pár hodin, někdo týdny, někdo měsíce. S herci nad scénářem jsme se scházeli od ledna letošního roku.

Premiéra se konala na nádvoří zámku ve Velkém Meziříčí. Mohou se diváci těšit na znovuuvedení hry ještě v letošním roce?

Ano, teď 10. září pojedeme s touto činohrou zahajovat divadelní festival do Moravských Budějovic. Potom hrajeme hned dvakrát v našem rodném Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí a navštívíme i Velkou Bíteš. Nakonec derniéru odehrajeme v Uhřínovském kulturním domě.

Věnujete se pouze hrám pro dospělé nebo i dětem? 

Hrajeme tak padesát na padesát pohádky, komedie. V minulém roce jsme se věnovali právě dětské pohádce Líny Kuba, holé neštěstí, která měla také velmi pozitivní ohlas u diváků a hlavně u těch nejmenších.

Máte představu, na jaké nové představení se mohou diváci těšit v příštích letech? 

Něco v hlavě a v šuplíku je. Ale mám asi dvacet scénářů, které se budou do budoucna hrát, ať to stojí, co to stojí. 

Děkuji za rozhovor.

Já děkuji za pozvání.

zemanova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka