![Týden volna pro vedoucí táborů. Musí však mít aspoň rok dobrovolnictví za sebou Už dva roky platí novela Zákoníku práce, která umožňuje čerpat jeden pracovní týden, tedy pět dnů, placeného volna pro vedoucí na tábory. Do té doby legislativa umožňovala požádat zaměstnavatele o […]](https://mlhw5zj0cebg.i.optimole.com/cb:9Ie_.482de/w:auto/h:auto/q:mauto/f:best/https://www.volnocasuj.cz/wp-content/uploads/2020/02/TZ-Výběr-letních-táborů-je-v-plném-proudu-scaled.jpg)
Už dva roky platí novela Zákoníku práce, která umožňuje čerpat jeden pracovní týden, tedy pět dnů, placeného volna pro vedoucí na tábory. Do té doby legislativa umožňovala požádat zaměstnavatele o 3 týdny volna. Zaměstnavatel vám mohl, ale taky nemusel volno odsouhlasit. Také vám mohl, ale i nemusel proplatit průměrnou mzdu.
To se změnilo v roce 2021. Zaměstnavatelé mají možnost si za dobu, kdy vás na tábor uvolní, požádat stát o náhradu nákladů. „Věříme, že nové znění zákonu zvýší motivaci zaměstnavatelů naše vedoucí na tábory uvolňovat a oni tak uspoří týden dovolené třeba pro rodinu, “ sdělil pro web Asociace turistických oddílů mládeže Ondřej Šejtka.
O týden placeného volna může podle zákoníku práce požádat vedoucí táborů pro děti a mládež, jejich zástupci pro věci hospodářské a zdravotní, oddíloví vedoucí, vychovatelé, instruktoři, zdravotníci v táborech nebo sportovních soustředěních. Musí však zaměstnavateli doložit, že po dobu minimálně jednoho roku pracovali soustavně a bezplatně s dětmi nebo mládeží. Zároveň musí být akce, na kterou se žadatelé o placené volno chystají, pořádaná právnickou osobou. Ta musí být zapsaná ve veřejném rejstříku právnických a fyzických osob po dobu nejméně pěti let a práce s dětmi musí být její hlavní činností.
„Zaměstnanec požádá o volno zaměstnavatele, ten přidělení volna schválí a dohodnutou část následně proplatí žadateli v běžném výplatním termínu,” uvedla pro web Poradna České rady a mládeže (ČRDM) z organizace Junák – český skaut, z.s. Jana Jirasová. Vzor žádosti o placené volno se všemi potřebnými náležitostmi je zdarma ke stažení na stránkách ČRDM.
Zaměstnavatel podává žádost o refundaci, tedy náhradu nákladů, na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Ta, pokud shledá žádost v souladu se zákonem, proplatí vyplacenou mzdu zaměstnance zpátky zaměstnavateli.
redaktorka