Správný letní tábor je pro děti skvělé místo plné zážitků, nových kamarádů, znalostí a zkušeností. Pokud jede dítě na tábor poprvé, může to pro něj být trochu stresující. A vlastně […]

Správný letní tábor je pro děti skvělé místo plné zážitků, nových kamarádů, znalostí a zkušeností. Pokud jede dítě na tábor poprvé, může to pro něj být trochu stresující. A vlastně to může být stresující i pro vás – rodiče. Pochopitelně je nejlepší, když malý táborník chodí celý rok do nějakého oddílu, se kterým pak jede na tábor. Tím je většina možných komplikací vyřešena. Celá řada dětí však jezdí na tábory i bez celoroční činnosti. Jak na to, když se na takový tábor vypravujete poprvé?

Už to, že posíláte svoje dítě poprvé na tábor, do neznámého prostředí, mezi cizí lidi, je samo o sobě stresující. I když posíláte na tábor sourozence, ten starší bude mít na táboře určitě úplně jiné starosti než se starat o mladšího bráchu nebo ségru… Nestresujte proto dítě zbytečným strašení o samostatných nočních hlídkách, kontrolách pořádku nebo přísném režimu. Dítě rozhodně nesmí mít pocit, že jede na tábor za trest nebo proto, že vy jedete na dovolenou a babička zrovna nemá na hlídání čas…

Pokud jste sami, jako děti byli na táboře, mluvte s dítětem o příjemných zážitcích z vašich táborů nebo jiných pěkných věcech. Potom se určitě na tábor bude těšit víc. Určitě jste pečlivě tábor vybírali a víte, na jaký tábor dítě pojede a že tam bude mít nějakého kamaráda. Vždycky je totiž lépe, když na tábor jedou alespoň dva kamarádi, kteří se znají.

portrét

I tak se ale hodí pár rad, když posíláte dítě na tábor poprvé:

 • Zvažte, jaké fyzické nároky dítě čekají. Nebojí se tmy? Je dostatečně samostatné? Nemá nějaké další problémy? Zkušení vedoucí dovedou mnohé problémy vašeho dítěte vyřešit, musíte o nich ale předem informovat hlavního vedoucího.
 • Opravdu je nutné, abyste se předem seznámili s vedoucími a výborné je, má-li dítě šanci setkat se s budoucími kamarády dřív, než až při odjezdu na tábor. Někteří pořadatelé táborů dělají v červnu setkání s rodiči nebo i víkendové srazy účastníků tábora. Zde máte jedinečnou příležitost poznat kolektiv vedoucích i dětí.
 • Při přípravě vybavení na tábor se řiďte doporučením vedoucího příslušného tábora. Doby, kdy jste na tábory jezdili sami, jsou nejspíš už dávno pryč a požadavky na vybavení se mění J.
 • Klidně vedoucím prozraďte drobné fígle, které na vaše dítě „platí“. Vedoucí sice nemá na starosti pouze vaše dítě, ale dobrý vedoucí si na vás jistě udělá čas a udělá všechno proto, aby se dítěti na táboře líbilo.
 • Rozhodně nezatajte žádné problémy, například z obavy, že když je „prozradíte“, dítě nebude na tábor přijato. Není nic horšího než tento postup – všechno se dá řešit, ale vedoucí to musí vědět.
 • Pozor na jídlo, kterým vybavíte dítě na cestu – může se za pár hodin v letním vedru zkazit a táborový zdravotník a vedoucí (někdy i nejbližší lékař) si pak lámou hlavu, z čeho vaše dítě hned po příjezdu trpí bolestmi žaludku.
 • Velmi dobré je nechat doma všechny cennější věci (tablety, mo­bily…) – vyhnete se tím možnému poškození nebo ztrátě. Na řadě táborů stejně není přístup k elektrice a podobné věci nejsou potřeba…
 • Mobil určitě není potřeba – pokud budete chtít s dítětem mluvit, jistě se můžete domluvit s jeho vedoucím (jeho číslo mít určitě budete) a ten vám rád kontakt zprostředkuje.
 • Posílaní balíčků s jídlem na tábory není nutné. A pochoutky všeho druhu jsou výborným lákadlem pro mravence, vosy, včely a leckdy i hlodavce.
 • Dejte s sebou dítěti na tábor – zvláště těm menším – obálky s nalepenými známkami a nadepsanými adresami.
 • Napište dítěti na tábor. Také reagujte na jeho dopisy či pohledy – pochvalte ho a povzbuďte. Táborník bude také jistě nadšený, pokud mu na tábor napíše babička nebo některý další příbuzný – dejte jim adresu.
 • Nedejte na první či druhý dopis, pohled či mobilní volání: „Mně se tu nelíbí, přijeďte si pro mě..!“ Důvodem bývá nejčastěji jen pobyt v novém prostředí a nezvyk na běžný táborový život nebo nezdar v nějaké hře. Máte-li přesto pochybnosti, spojte se s vedoucím tábora. Po táboře jistě uslyšíte, že všechno bylo super.
 • Nezapomeňte či nezaměňte datum a hodinu příjezdu z tábora. Čekání po příjezdu – jestli rodiče nezapomněli přijít – není dobrou tečkou za zážitky z tábora a vyvolává v dítěti pocit, že jste ho odložili.
+ posts

šéfredaktor