Každá doba má hrdiny, vzory pro mladé. Mohou to být zpěváci, herci, sportovci, youtubeři… V České republice a na Slovensku najdeme jeden fenomén. Je jím spolek pěti chlapců. Klub nazvaný […]

Každá doba má hrdiny, vzory pro mladé. Mohou to být zpěváci, herci, sportovci, youtubeři… V České republice a na Slovensku najdeme jeden fenomén. Je jím spolek pěti chlapců. Klub nazvaný Rychlé šípy. Jsou kreslení a z pohledu délky lidského života se jedná o starce.

Poprvé se nám někteří z nich představili 17. 12. 1938, tedy v den, kdy vyšel na stránkách prvorepublikového dětského časopisu Mladý hlasatel první kreslený příběh od spisovatele Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera. Představují se nám první kreslení chlapci budoucí členové klukovského klubu Rychlé šípy. Tento komiksový příběh se jmenoval Černý jezdci řádí.

Jaroslav Foglar (6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999 Praha) spisovatel, skaut, redaktor několika a zážitkový vychovatel vytvořil sérii mnoha příběhů, kde najdeme tuto pětici hochů. Pro několik generací se stali kladným vzorem, hrdiny neváhající pomoci druhým.

Sedmnáctý prosincový den si i v dnešní době připomínáme jako den vzniku fenoménu, kultovního seriálu Rychlých šípů jako svátek – Večer světel. Večer světel je totiž událost z knižní stínadelské trilogie Jaroslava Foglara.

Klub pětice chlapců oslovuje i dnešní generaci. Stále vycházejí knihy s jejich kreslenými příběhy, připravují se pokračování od jiných autorů, pořádají se akce i výstavy. To, zda budou Rychlé šípy hrdiny, vzorem pro mladé z dnešní generace, musí však rozhodnou oni sami.

+ posts