Kdo by netoužil po dobrodružné cestě vesmírem? Pionýři, ale i všichni ostatní zájemci mají možnost zapojit se do nové výzvy, a podívat se tak možná až na Měsíc! Přidáte se? […]

Kdo by netoužil po dobrodružné cestě vesmírem? Pionýři, ale i všichni ostatní zájemci mají možnost zapojit se do nové výzvy, a podívat se tak možná až na Měsíc! Přidáte se?

“Ústředí, jsme připraveni ke startu. Můžete spustit odpočítávání!” “Sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna, nula, START!”

Pionýrská raketa odstartovala 14. dubna ve 14.04. SEČ a během krátké doby překonala ozonovou vrstvu, hranici stratosféry, a ještě týž den se z členů její posádky oficiálně stali astronauti. 14. dubna 2021 ve 21:14:53 došlo ke kontrolovanému odpadnutí druhého pomocného motoru. Následující den se raketa setkala se stanicí ISS, českou nanodružicí VZLUSat-1, prolétla ionosférou a termosférou. V současné době se pohybuje rychlostí 156 km/h směrem k Měsíci.

Vy jste žádnou zprávu o startu české rakety nezaznamenali? Pionýrská raketa už přitom urazila 44 958 kilometrů a letí stále dál. Tedy alespoň na mapě.

“Projekt Pionýři do vesmíru, který spolek Pionýr odstartoval ve středu 14. dubna, je určen všem, kteří se chtějí hýbat,” vysvětluje mluvčí Pionýra Anna Mindlová. Pionýrští vědci sestrojili raketu, jejíž pohon je zcela ekologický a šetrný k životnímu prostředí – stačí jen lidská energie. “Hledáme všechny, kteří nám ve vymezeném období pomohou s raketou doletět co nejdál. Pomoci může každý – dítě, rodič, babička nebo dědeček, vedoucí a instruktoři oddílů, přátelé, zkrátka kdokoli, kdo chce raketu posunout,” dodává. Stačí každý den nebo třeba jednou za týden do svého letového deníku doplnit, kolik zvládli ujít kroků či najezdit kilometrů na bruslích, koloběžce nebo na kole.

Lidé se mohou zapojit jako jednotlivci nebo mohou vytvořit vlastní posádku – nemusí jít jen o oddíly, ale třeba i o pracovní kolektivy, rodiny, party a podobně. “Pionýři do vesmíru mi přijde jako fantastická aktivita, když se aktuálně nelze scházet s dětmi z oddílu napřímo. Zapojil jsem se jako jednotlivec, mám našlapáno cca 20 km a baví mě každý den sledovat, o kolik jsme se přiblížili k Měsíci,” říká Michal Rejzek z Prahy.

Celý článek dostupný na: http://www.adam.cz/clanek-2021040060-pionyri-do-vesmiru.html

Pionýrská raketa odstartovala do vesmíru
krskova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka