Máte dítě na prvním stupni základní školy, a už teď se děsíte puberty? Nebo se vám vaše sladké děťátko už teď mění před očima, celá rodina s ním bezmocně sjíždíte hormonální […]

Máte dítě na prvním stupni základní školy, a už teď se děsíte puberty? Nebo se vám vaše sladké děťátko už teď mění před očima, celá rodina s ním bezmocně sjíždíte hormonální horskou dráhu a jen doufáte, že to všichni přežijete ve zdraví? Americký neuropsychiatr Daniel J. Siegel právě pro vás napsal svou knihu Rozbouřený mozek – Dospívání, teenageři a jejich výchova. Nabízí rady a tipy, jak dospívání dětí nejen zvládnout, ale také si ho užít.

Pomůže, když pochopíme, co se během puberty v mozku puberťáka odehrává. Foto: Lucie Kocurová
Pomůže, když pochopíme, co se během puberty v mozku puberťáka odehrává. Foto: Lucie Kocurová

“Stává se, že adolescenti jezdí příliš rychle, zbytečně riskují a ohrožují sebe i druhé. Skáčou z útesů do moře a způsobují si zranění. Toto období může být náročné ukočírovat, protože kromě inovace je jeho výrazným rysem také riziko a revolta,” říká americký neuropsychiatr Daniel J. Siegel. Zdá se, že puberta u dětí prostě znamená peklo pro rodiče.

Nemusí to ale tak být, tvrdí Siegel, který je také otcem syna a dcery. Stačí se na dospívání svých potomků podívat z jiného úhlu: jako na fascinující životní zkušenost, ze které se může poučit celá společnost. Ti dospělí, kteří si i v pokročilém věku dokážou zachovat kreativitu, odvahu a otevřenost adolescentů, jsou těmi, kteří si svůj život nejvíce užívají. „Jestliže adolescenci chápeme pouze jako období, které je zapotřebí překonat a přetrpět, neučiníme velmi důležité kroky k rozvinutí a využití podstaty adolescence. Pokud však emoční jiskru, sociální zapojení, vyhledávání nových zážitků a tvůrčí hledání chápeme jako klíčové a pozitivní aspekty toho, čím adolescenti jsou – a kým se mohou stát jako dospělí, pokud tyto vlastnosti také rozvíjejí -, toto období nabývá velkého významu, kdy nejde pouze o přežití, ale též o rozvoj a péči,“ píše Siegel.

Celý článek na: https://www.rodicevitani.cz/rodicovstvi/jak-prezit-pubertu-deti-aniz-by-se-z-vas-stal-vrah-nebo-alkoholik-neuropsychiatr-sdili-tipy-jak-na-to/

krskova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka