Výlety jsou skvělou příležitostí se s dětmi zcela přirozeně naučit něco nového, a to nejen o přírodě, o sobě samém, ale třeba i o historii. Takové učení může zanechat mnohem […]

Výlety jsou skvělou příležitostí se s dětmi zcela přirozeně naučit něco nového, a to nejen o přírodě, o sobě samém, ale třeba i o historii. Takové učení může zanechat mnohem hlubší stopu, než když dítě pasivně přijímá informace z učebnice ve školní lavici. Zkrátka dané téma zažije tak trochu na vlastní kůži. V seriálu nazvaném Letní EDUzín s osobností autorka blogu S dětmi v báglu Jana Červenková doporučuje, kam jet s dětmi na dějepisný výlet. 

Výlety za řopíky v Českém Švýcarsku jsou přesně takovými výlety, které děti baví, ale zároveň skýtají příležitost otevřít řadu náročnějších témat. Řopíky (ŘOP – ředitelství opevňovacích prací) vznikaly v letech 1935–1938 na obranu dlouhé hranice Československa. Nejsou jen záležitostí příhraničí, najdete je například i napříč středními Čechami, nicméně v mém milovaném Českém Švýcarsku a přilehlých Lužických horách jich je opravdu požehnaně. Však se jich postavilo více než 10 000. Většina z nich je dobře ukryta ve členitém terénu, některé jsou doslova obrostlé mechem a splývají s terénem. Takže jasná výzva pro děti, pátrat po nich! 

Na takové výpravy si nezapomeňte přibalit čelovky, protože řada bunkrů je přístupná a byla by škoda je pořádně neprozkoumat. Některé řopíky, o které se starají nadšenci tematiky druhé světové války, slouží i jako taková vybavená mini muzea. Jedno takové je i v obci Všemily u Jetřichovic (na internetu hledejte pod názvem Linie lehkého opevnění N2 – Všemily – objekt 32 a 206). V letních měsících bývá pár týdnů přístupné veřejnosti. Kromě vybavení řopíku, které si můžete doslova osahat, si můžete vyslechnout i zajímavý výklad o tom, proč a jak se řopíky stavěly, kolik dní v nich vojáci zůstávali, co museli během střelby udělat pro to, aby se neudusili, a děti bude možná nejvíce zajímat i to, kam chodili na záchod. 

Celý článek dostupný na: https://www.eduzin.cz/letni-eduzin/i-cestovani-muze-deti-vzdelavat-tip-na-vylet-s-celovkou-do-historie/

krskova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka