V sobotu 27. června odstartovaly první letošní letní tábory. Už teď na prahu prázdnin lze říct, že pionýrských táborů bude v roce 2020 o něco méně a budou zajištěny trochu jinak, […]

V sobotu 27. června odstartovaly první letošní letní tábory. Už teď na prahu prázdnin lze říct, že pionýrských táborů bude v roce 2020 o něco méně a budou zajištěny trochu jinak, než jsou děti i rodiče zvyklí. Zážitky, které si z nich táborníci odnesou, by ale měly být stejně jedinečné jako v předchozích letech.

Těší se všichni
Ještě v květnu nebylo zcela jisté, zda letní tábory proběhnou. Zpráva o jejich povolení proto potěšila nejen pionýrské skupiny, které tábory pořádají, ale pochopitelně i děti a rodiče. Například v sobotu ráno na Hlavním nádraží v Praze, kde se k odjezdu scházeli účastníci letního tábora Pionýrské skupiny Záře, rodiče částečně žertovali, že se nemohou dočkat, až děti odjedou. I na dětech ale bylo vidět, že se na tábor opravdu těší. To dokreslují i slova hlavního vedoucího tábora, Jakuba Mareše: „Tábor chystáme už od listopadu, v březnu už víceméně finišujeme. A najednou přišla ta nejistota, která byla ze všeho nejhorší. Jsme moc rádi, že nakonec můžeme jet.“


Pionýrské tábory v číslech
Na řadě pionýrských táborů jsou letošní mimořádná opatření zaváděna bez zásadních problémů, čemuž pomáhá skutečnost, že základny často mají stálé zázemí vyhovující vyhlášce o zotavovacích akcích.
Některé pionýrské skupiny přesto přijaly těžké rozhodnutí tábor nepořádat. „Pionýrům zkrátka není vlastní brát pravidla na lehkou váhu, balancovat na jejich hraně nebo dokonce za ní,“ vysvětluje předseda Pionýra Martin Bělohlávek a dodává: „Častým důvodem pro nepořádání táborů bylo také neuvolnění některých vedoucích ze zaměstnání. To je z hlediska ekonomiky asi pochopitelné.“ Celkem tak z hlášenek táborů vyplývá, že v souladu s původními odhady bude oproti loňsku táborů i jejich účastníků přibližně 80 %. Citelně ubylo hlavně putovních táborů, u kterých dlouho nebylo jasné, zda vůbec a za jakých podmínek budou moci proběhnout. Nicméně zájem o tábory je stále – ty, které se konají, mají zaplněnou kapacitu. Pionýrských táborů tak letos bude přes 280 a táborníků přibližně 17 300.

Letos bez návštěv
Táborových aktivit a her se opatření (jako užívání dezinfekce apod.) dotknou minimálně. Na to, jaké zážitky a dobrodružství táborníky čekají, v podstatě nebudou mít vliv. Výraznějším zásahem přímo do programu je ale doporučení zrušit individuální návštěvy, návštěvní dny (často tradičně spojené se zvláštním programem pro rodiče) i výlety – zkrátka minimalizovat kontakt s okolním světem. To se dotýká i zástupců medií, které letos pionýři výjimečně na tábory nezvou. Zprávy o letní činnosti bude Pionýr přesto pravidelně poskytovat.

Aktuální informace pro rodiče a pořadatele táborů v roce 2020 najdete na
www.dobrytabor.cz.


Informaci podává: Jakub Kořínek, jakub@pionyr.cz, 777 745 886

krskova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka