Jezdecký klub “VIKI” Horní Újezd

13055052_1338625709485876_3434192124159083836_o

V dnešní době, kdy většina mladých lidí a dětí tráví převážnou část volného času u počítače (a to ještě v tom lepším případě), nabízí právě Jezdecký klub VIKI Horní Újezd velice dobré využití volného času. Předmětem naší činnosti je péče o živá zvířata – o koně… . Kolem nich se vlastně všechno točí.
Jde o práci s dětmi a mládeží, učíme děti a mladé lidi kladnému vztahu k přírodě a odpovědnému přístupu k ní. Učíme je pravidelně se o koně starat, čistit jim podestýlku, hřebelcovat, rozumět jejich potřebám. A to několik dní v týdnu… Klub připravuje mladé adepty na různé stupně parkurových závodů, trénuje mladé sportovce – jezdce, pořádá parkurové závody, které jsou započítávány do celostátních i krajských žebříčků, jezdci oddílu se sami účastní různých republikových soutěží. A hlavně se po celý rok věnuje dětem, pro které pořádá celou řadu doprovodných akcí (Dětský den, Den koní, Den otevřených dveří spojený s vožením na koni, jezdecké výukové kurzy – tábory, ve kterých učí i úplné začátečníky jezdit na koni).

Celoročně se oddíl věnuje hipoterapii, převážně pro děti s různými formami poruchy učení. Pro zájemce z řad obyvatel, zejména rodinám s dětmi, nabízí možnost příjemného strávení dne ve venkovském prostředí a přírodě. Již několik let provozuje klub jezdecký kroužek, který navštěvují děti během školního roku, ve věku již od šesti let. Jezdecký klub VIKI Horní Újezd je neziskovou organizací, veškeré náklady na chod oddílu a krmení a ustájení koní jsou hrazeny pouze z členských příspěvků a ze sponzorských darů,
které se ovšem získávají velice těžko, jelikož jezdecký sport je stále ještě na regionální úrovni neatraktivním sportem pro případné sponzory. Klub přitom pracuje s dětmi a mládeží převážně ze sociálně slabších rodin.

S letními výukovými kurzy neboli tábory začal JK před 16 lety a každým rokem přibývá více a více dětí a mládeže, kteří chtějí vkročit do koňského světa. Děti se na táboře učí jenom ježdění, ale i ošetřování koní, jejich čištění, krmení, v teorii proberou všechny zkouškové otázky, které jsou třeba znát k ZZVJ (tzn.”řidičák na koně – jezdci se mohou zúčastňovat závodů s koňmi). Ti nejšikovnější jsou dále připravováni ke zkouškám základního výcviku jezdce.

Mimo ” koňské zábavy ” je v areálu k využití také velký a malý bazén, krytá hala, společenská a kulturní místnost pro různé hry, ping pong, hřiště přímo v ohradě, houpačky, televize s DVD přehrávačem… Ubytování pro zájemce o letní tábory se nachází v nově zrekonstruovaném podkroví, v areálu JK Viki ve dvoře asi 10m od stáje, po celý den zajištěna strava a pitný režim.

Pár fotografií z minulých krásných letních kurzů na www.jkviki.rajce.idnes.cz

Odkaz na www.jkvikihorniujezd.wbs.cz

Odkaz jezdeckého klubu na facebook: https://www.facebook.com/groups/112269535476210/

Co se týká úspěchů – veliký úspěch je, že ač pracujeme s koňmi, na kterých se učí děti a začínající jezdci, tak i tito koníci se zkušenějšími dětmi a s mládeží dosahují výborných výsledků v konkurenci jezdců se svými soukromými koňmi a speciálními parkurovými stájemi :-). Velkým úspěchem je pro nás parta skvělých lidí, kteří dokáží spolupracovat a užívat si života s koňmi.

V našem klubu začínala s ježděním na koni od samotného začátku až po první zkušenosti na závodech i Ing. Kamila Kupcová, účastnice vrcholových parkurů na republikové úrovni i v zahraničí, vítězka Mistrovství republiky v Ptýrově v parkuru z roku 2009, účastnice mistrovství republiky v parkuru i v drezůrách.

Kontakt:

13055052_1338625709485876_3434192124159083836_o
DSC_9407