Do konce března zdobí jihlavskou nemocnici, konkrétně modrou chodbu mezi interním pavilonem a rentgenem, výstava s názvem Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině. Hlavní roli přebírají dobrovolníci a pacienti jihlavské nemocnice. […]

Do konce března zdobí jihlavskou nemocnici, konkrétně modrou chodbu mezi interním pavilonem a rentgenem, výstava s názvem Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině. Hlavní roli přebírají dobrovolníci a pacienti jihlavské nemocnice. Těm dělá radost návštěva terapeutky se psem, vyvezení na čerstvý vzduch nebo třeba jen milé slovo. Výstava představuje dobrovolnické aktivity na Vysočině.

Dobrovolníci jsou nosným pilířem každé funkční společnosti, která nemyslí pouze na sebe, ale také na druhé. Jak moc je pomocná ruka tohoto typu potřeba, nám poslední dva roky zdůrazňují komplikované situace, do kterých se v souvislosti s pandemií Covid-19 většina z nás dostává. „Je skvělé, že jsou mezi námi tací, kteří chtějí svůj čas bez nároku na odměnu věnovat ostatním a potěšit například starší občany, klienty v sociálních ústavech nebo pacienty v nemocnicích,“ uvedla krajská koordinátorka dobrovolníků Irena Hambálková.

Můžete se stát dobrovolníkem jihlavské nemocnice

Samotní dobrovolníci jihlavské nemocnice se sdružují, hledají k sobě kolegy, vzdělávají se, realizují supervize a dále rozšiřují a profesionalizují svou činnost. „Stačí zaslat motivační dopis a krátký životopis, domluvíme si vstupní pohovor, podíváte se s námi na oddělení a konkrétní činnost, kterou byste chtěli dělat, a absolvujete vstupní školení. Můžete působit jako společník a s pacienty si povídat, luštit křížovky, číst si nebo třeba hrát hry, obsluhovat pojízdnou knihovnu, pacientům jednou za týden nakoupit potřebné drobnosti anebo se například účastnit výtvarných dílen a dalších sezónních akcí,“ vysvětluje koordinátorka dobrovolníků jihlavské nemocnice Žofie Vojáčková. 

Krajští dobrovolníci pomáhají v nemocnicích i v přírodě

Stovky hodin práce odvedli dobrovolníci na informační COVID lince Kraje Vysočina. Za rok odbavili neuvěřitelných 88 tisíc telefonátů. Navíc navštěvují pacienty nemocnic, klienty sociálních ústavů, ruku k dílu přidali také v přírodě a pravidelně se účastní krajské osvětové akce Čistá Vysočina a sbírají odpadky. Část těchto aktivit představuje právě probíhající výstava v areálu jihlavské nemocnice.

Příběhy dobrovolníků ve fotografiích

Fotografie zachycují několik příběhů dobrovolnických aktivit z různých koutů našeho kraje. Studentky pravidelně jezdí na letní tábor a pro děti z dětských domovů a z pěstounských rodin připravují program plný her, zpěvu, dovádění a výletů. Dlouholetý dobrovolník z Jihlavy věnuje svůj volný čas hendikepované ženě, aktivní seniorka pomáhá při práci s klienty v terapeutické dílně v Pelhřimově a Jaroměřicích nad Rokytnou. Dětem předškolního věku se zase věnuje „čtecí babička“ ze Žďáru nad Sázavou. Výstava představuje i psa Scottyho a fenku Briu, kteří se stali miláčky jihlavské nemocnice, kde pomáhají pacientům při sociální rehabilitaci.

V dubnu poputuje výstava do polyfunkčního komunitního centra Mikádo v Humpolci, v létě do pelhřimovské nemocnice a na podzim do nemocnice v Třebíči. Lidé tak budou mít hned v několika městech po Vysočině možnost zhlédnout tuto ojedinělou výstavu.

Výstava je realizována v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

krskova@rdmkv.cz | + posts

redaktorka