Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Srdečně Vás zveme na besedu se spisovatelem a publicistou Alešem Palánem a představení jeho nové knihy Robinsoni a donkichoti.

Aleš Palán
Významný český novinář, spisovatel a publicista. Od roku 1993 se věnuje žurnalistice a jeho tvorba se objevila v mnoha médiích (TV Nova, Lidové noviny, ČT, Katolický týdeník, Hospodářské noviny, Host). Je dvojnásobným držitelem ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovory se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox), další dvě jeho práce byly na tuto cenu nominovány. Vedl také kurzy tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. V nakladatelství PROSTOR vyšla jeho kniha rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině (2018), která zvítězila v anketě Kniha roku Lidových novin a stala se bestsellerem stejně jako navazující Návrat do divočiny (2019) a podobně laděný titul Jako v nebi, jenže jinak (2019).

Robinsoni a donkichoti
Neopakovatelné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině. Jsou nám mnohem blíž, potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Třeba někdo takový žije hned ve vedlejší bytovce. Jistě, každý člověk je jedinečný, ale – málo platné – někteří lidé jsou zkrátka jedinečnější. Co spojuje sedm lidí, jejichž příběhy byly shromážděny v této knize? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. Jisté poodstoupení tu ale přesto nacházíme. „Neměl bych sílu jít s proudem, a už vůbec ne proti proudu,“ říká jeden z nich. Všichni si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí jejich vlastní pravidla. Jsou na dosah ostatním, a přesto tak daleko. Nebo snad vysoko? Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor knihy jim věří. Proč by si člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě, kreslit ve spolupráci s plísní nebo najít skutečný smysl života? Víte snad o něčem, co by bylo důležitější?

Vstup zdarma

Kontakt: Mgr. Táňa Horáková / horakova@kvysociny.cz / 569 400 487