Načítám Akce
  • akce již proběhla.
  • Termín: 18. 11. 2021, 18:00
  • Místo konání: sál KKV

Krajská knihovna Vysočiny Vás srdečně zve na přednášku PhDr. Karla Pioreckého, Ph.D., v současné době vědeckého pracovníka Ústavu pro českou literaturu AV ČR, o současné české poezii s názvem Romantismus poučených snílků. Přednáška je spojena s autorským čtením současných mladých básníků, držitelů prestižní Ceny Jiřího Ortena, Alžběty Stančákové a Jana Těsnohlídka.

Karel Piorecký (1978, Mladá Boleslav)
Vystudoval bohemistiku a germanistiku na Pedagogické fakultě UK v Praze a absolvoval postgraduální studium dějin novější české literatury na Filozofické fakultě JČU v Českých Budějovicích. V současnosti pracuje v Oddělení pro výzkum 20. století a literatury současné Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Věnuje se zejména dějinám moderní české poezie a vztahu literatury a nových médií. Vydal monografie Česká poezie v postmoderní situaci (2011) a Česká literatura a nová média (2016).

„Stále se setkáváme se zvyklostí uvažovat o současné literatuře jako o literatuře postmoderní. Děláme to, byť tušíme, že toto oblíbené slovo devadesátých let minulého století se pro současnost už tolik nehodí. A vskutku. Podíváme-li se např. na současnou mladou poezii, těžko bychom v ní dohledávali postmoderní ironii, pastiš, relativismus či snahu o rozklad velkých vyprávění. U současných mladých autorů můžeme sledovat nikoli snahu pravdu relativizovat, ale dobrat se jí. Nikoli tendenci mluvit zpoza ironické masky, ale naopak vyjadřovat se přímo, upřímně, ba i naléhavě. S touto autorskou generací se dokonce vrací důvěra v poezii jako jednoho z možných hybatelů změny – a to nejen změny subjektivní, ale i změny systémové, společenské. Toto už není poezie postmoderní, ale spíše neoromantická, nebo ještě lépe metamoderní, jak se tento trend stále častěji nazývá v anglosaském prostředí.“

Alžběta Stančáková (1992, Praha)
Básnířka a prozaička, za svůj debut Co s tím obdržela Cenu Jiřího Ortena 2015. Její druhá sbírka vyjde na začátku příštího roku. Básně, povídky, eseje a kritiky publikovala ve Tvaru, Psím víně, Dobré adrese či v Hostu. Na server H7O pravidelně přispívá svými sloupky.

Jan Těsnohlídek (1987, Havlíčkův Brod)
Český spisovatel, básník, redaktor a nakladatel. Je autorem básnických sbírek Násilí bez předsudků (2009, Cena Jiřího Ortena), Rakovina (2011), Ještě je co ztratit (2013), Hlavně zachraň sebe (2016), Hranice a zdi (2018) a románu ADA (2012). V roce 2017 mu vyšly sebrané spisy s názvem Básně 2005 – 2013. Jeho texty byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad karma boy, přeloženy do mnoha jazyků a otištěny v českých i zahraničních časopisech a antologiích.

Vstup zdarma

Kontakt: Mgr. Táňa Horáková / horakova@kkvysociny.cz / 569 400 487

Akce se konají v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, viz https://covid.gov.cz/situace/kultura/divadla

Romantismus poučených snílků