mm,m,m

Talent nemá žádné hranice. Proto je nemá ani prestižní soutěž Zlatý oříšek, který bude letos už po čtyřiadvacáté hledat a oceňovat nadané děti České republiky. Je jedno, v jakém oboru […]
Zlatý oříšek se opět chystá ocenit a podpořit dětské talenty České republiky

Talent nemá žádné hranice. Proto je nemá ani prestižní soutěž Zlatý oříšek, který bude letos už po čtyřiadvacáté hledat a oceňovat nadané děti České republiky. Je jedno, v jakém oboru vaše dítě vyniká, zda je nadějný sportovec, budoucí matematik, jestli krásně tančí nebo třeba hraje na hudební nástroj. Každý talent je ve Zlatém oříšku vítán, každá zajímavá činnost nebo aktivita dětí v něm může být oceněna.

Pokud je vašemu dítěti mezi 6. a 14. rokem, přihlaste ho do Zlatého oříšku a zkuste své štěstí. 21 nominovaných a 7 vítězů si odnese zážitek v podobě finále v České televizi a získá finanční podporu na další rozvoj svých aktivit. Uzávěrka pro podání přihlášek je 15. října.

„O tom, zda se talent podaří rozvinout a zda dané dítě ve svém oboru skutečně vynikne, rozhoduje celá řada věcí. Není to jen houževnatost a píle, ale občas i náhoda. Chce to zkrátka štěstí, být ve správný čas na správném místě. Těší nás, že pro celou řadu talentovaných dětí byl tím správným místem právě Zlatý oříšek, který děti nejen oceňuje, ale prostřednictvím nadačního fondu tyto děti systematicky a všestranně podporuje.“ uvádí hlavní organizátor soutěže a předseda nadačního fondu Zlatý oříšek Jiří Kotmel.

Zlatý oříšek je po všech stránkách jedinečný. Jednak proto, že má za sebou velmi dlouhou, už bezmála čtvrt století trvající tradici. Hlavně ale vyniká tím, že nemá žádné kategorie, a tedy ani žádné meze. Je tak jedno, zda jsou děti nadané na sport, vědu, tanec nebo třeba rybaření, či psaní poezie. Jakýkoli talent má šanci zaujmout porotu a dostat se mezi 21 nominovaných. Podmínky jsou pouze dvě: mít se čím pochlubit a dodržet věkovou hranici 6 až 14 let.

Cílem Nadačního fondu Zlatý oříšek, který soutěž pořádá, je vyhledávat a všestranně podporovat talentované a aktivní děti ČR v jejich úsilí, aby mohly svůj um rozvíjet a zúročit. A také, aby si díky tomu mohly splnit svůj sen a něčeho ve svém oboru dosáhly. „Zlatý oříšek za dobu své existence ocenil a podpořil celou řadu osobností, které jsou dnes mediálně známé a ve svém oboru uznávané. Za všechny bych zmínil třeba zpěváka Jana Smigmatora, silničního motocyklistu Filipa Salače, šachistu Davida Navaru, Kühnův dětský sbor nebo třeba Jana Myšáka, tahouna české hokejové reprezentace hráčů do 20 let. Ti všichni naší soutěží prošli, těm všem Zlatý oříšek pomohl v cestě za jejich splněnými sny,“ uvádí dále Kotmel.

Nadané dítě může do soutěže přihlásit každý rodič či zákonný zástupce. Pokud byste chtěli přihlásit celý dětský kolektiv, může tak učinit například učitel nebo trenér. Stačí jen vyplnit přihlášku na webových stránkách www.zlatyorisek.cz. Termín pro odevzdání přihlášek pro rok 2022 je 15. říjen.  

Veškeré potřebné informace najdete na webových stránkách www.zlatyorisek.cz.

Kraj Vysočina nově vypisuje tento dotační program: Rozvoj podnikatelů 2022, ID programu: FV02827 Popis: Program podporuje pořízení nových technologií a výrobních prostředků v oblasti zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, případně starších […]
Dotační programy Kraje Vysočina

Kraj Vysočina nově vypisuje tento dotační program:

Rozvoj podnikatelů 2022, ID programu: FV02827

Popis: Program podporuje pořízení nových technologií a výrobních prostředků v oblasti zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, případně starších strojů/zařízení se znaleckým posudkem o jejich ceně. Jedná se o nákup např. pily, frézky, olepovačky, kolíkovačky, stavebních strojů apod.

Alokace: 8 100 000,-

Termín pro podání žádosti: 17.10.2022 08:00:00 – 27.10.2022

Podrobnosti a potřebné materiály najdete na: https://www.fondvysociny.cz/dotace/zadosti/FV02827

Pro děti jsou internetové hvězdy nezřídka velkým vzorem. Rodiče dnes asi těžko zvládnou mít kompletní přehled o tom, co se „na sítích” děje – jsou tam youtubeři, instagrameři, tiktokeři… Kdo […]
Influenceři, které stojí za to znát (i pro rodiče)

Pro děti jsou internetové hvězdy nezřídka velkým vzorem. Rodiče dnes asi těžko zvládnou mít kompletní přehled o tom, co se „na sítích” děje – jsou tam youtubeři, instagrameři, tiktokeři… Kdo chce rozumět tomu, co je zrovna in, bude se muset zeptat svých dětí a zhlédnout nějaké to video. Redakce EDUzínu vyjmenovává pět influencerů pro děti a tři navíc pro rodiče, které stojí za to sledovat.

Pět influencerů pro děti

Kovy (Karel Kovář) se řadí do kategorie matadorů, nedávno oslavil desetileté působení na YouTube; časem přidal i instagram a podcast. Šestadvacetiletý influencer se snaží svoje publikum vzdělávat. Zabývá se širokým okruhem témat – od (z poslední doby) kvality testů k přijímacím zkouškám a maturitám až po nejhloupější způsoby, jak investovat peníze. Ačkoliv se častěji než ostatní influenceři věnuje vážným tématům, umí je pojmout s typickým humorem. 

terezas_diary (Tereza Šlancarová) je instagramový profil mladé ženy, která si prošla poruchami příjmu potravy. Na svém profilu sdílí grafiky, fotografie, recepty a citáty, které sledující mají namotivovat ke zdravému životnímu stylu a především k sebepřijetí a péči o duševní zdraví. Pokud máte pocit, že vaše dítě přehnaně řeší svou váhu a svůj vzhled, excesivně cvičí a přitom se trápí, zkuste ho na Terezin profil nasměrovat. Cílem života přece není být hubený…

cojezoe_ je multimediální projekt, za nímž stojí bohemistka Karolína Zoe Meixnerová. Připadala vám vždycky česká literatura nudná a fáze národního opruzení – tedy pardon, obrození – se vám pletly jedna přes druhou? Najděte si Karolínu alias Zoe na instagramu, TikToku, v sekci podcastů na Spotify. Z její tvorby na vás klasikové české literatury náhle začnou promlouvat jako skuteční lidé se svými silnými stránkami i slabostmi, díky čemuž snadněji přijmete i jejich dílo.

jsemvobraze – a to jak na instagramu, tak i na Spotify. Johana a Tereza jsou kamarádky, které se rozhodly, že i mladí lidé potřebují vědět, co se kolem nich děje. Na instagramu sdílejí graficky zpracovaný zpravodajský obsah, na Spotify potom každou středu vydávají podcast, kam si zvou někdy i velmi významné hosty, třeba bývalého ministra zahraničí nebo současnou prezidentskou kandidátku. 

cestina_na_pohodu je instagramový profil učitelky češtiny a doktorandky bohemistiky Barbory Medunové. Najdete na něm nejen jednoduché grafiky, které se věnují pojmům z literatury a gramatiky, ale v uložených stories také velkou spoustu tipů na knihy, zejména z kategorie young adult. Začněte učitelku Barboru sledovat a už si nikdy nespletete standardy se standartami a v knihovně půjdete najisto. 

Tři influenceři, kteří rozšíří obzory rodičům

dvorak155 je název profilu na instagramu, za nímž se skrývá Marek Dvořák, lékař z královéhradecké záchranky a otec dvou dětí. Sdílí reálné situace ze života v sanitce. Připomene vám, že záchranáři vás sice nesoudí a kryjí vám záda, ale opravdu je dobrý nápad zakrýt si zahradní bazén, pokud máte malé děti, nebo si ta svá záda mazat opalovacím krémem, když venku praží slunce. Na to, abyste na tom pražícím slunci nenechávali děti v autě, vás upozorní taky, a navíc vysvětlí, kdy volat záchranku a kdy spíš ne.

Celý článek dostupný na: https://eduzin.cz/wp/2022/08/30/pet-influenceru-ktere-by-rodice-meli-znat/

V pátek 26. srpna proběhne od 10 do 16 hodin na Farských humnech ve Žďáru nad Sázavoujiž čtrnáctý ročník preventivní akce pro děti, mládež i celé rodiny Rozhodni se sám. […]
Patronem letošního Rozhodni se sám bude hudební skupina Jelen

V pátek 26. srpna proběhne od 10 do 16 hodin na Farských humnech ve Žďáru nad Sázavou
již čtrnáctý ročník preventivní akce pro děti, mládež i celé rodiny Rozhodni se sám. Téma
letošního ročníku Zdravě hravě představí prostřednictvím různých aktivit a workshopů
problematiku stravování a zdravého životního stylu. Patronem akce bude hudební skupina
Jelen, s jejímiž členy se mohou zájemci setkat při autogramiádě nebo na večerním koncertu.


K přiblížení širokého tématu zdravého stravování přispějí dva workshopy iniciativy Ne hladu,
které proběhnou od 11 a od 14:30 hodin v klubovně skautů na ulici 1. Máje a jsou zdarma
přístupné široké veřejnosti.


Se členy hudební skupiny Jelen, kteří nad letošní akcí převzali patronát, se mohou fanoušci
setkat ve 13 hodin, kdy začne autogramiáda. Návštěvu našeho města skupina Jelen zakončí
večerním koncertem, který začne v 19 hodin a proběhne v rámci opožděných oslav 70+1
výročí založení akciové společnosti ŽĎAS. Vstup na koncert je zdarma, ale v jeho průběhu
mohou návštěvníci podpořit činnost spolupořadatele Rozhodni se sám – Rodinné centrum
Srdíčko. To je již čtrnáct let jednou z nejaktivnějších prorodinných organizací ve městě a okolí.


Letošní ročník akce Rozhodni se sám přinese rodičům, dětem a mládeži také bohatý
doprovodný program – odpočinkovou kavárnu s herními prvky pro nejmenší, keramickou a
výtvarnou dílnu, stopovačku s QR kódy, lezeckou stěnu, skákací hrad a další aktivity.
Občerstvení na celé akci včetně koncertu je zajištěno.


Organizátory akce jsou žďárské Centrum primární prevence Spektrum, Rodinné centrum
Srdíčko a Kontaktní a poradenské centrum Spektrum, která provozuje Kolpingovo dílo České
republiky.


Akce Rozhodni se sám probíhá každý rok na konci letních prázdnin. Zaměřuje se na některé z témat primární prevence rizikového chování dětí a mládeže ve školních kolektivech a v životě mladé generace vůbec – v roce 2018 Závislosti, 2019 Bezpečně on-line. Každý ročník má svého patrona z řad známých osobností – Jonáš Ledecký, Ján Svorada, Ben Cristovao, Adéla Hanzlíčková, David Pulkrábek, Edita Stárková, aj. Organizátorem akce je Kolpingovo dílo ČR z.s., konkrétně Centrum primární prevence Spektrum, Kontaktní a poradenské centrum Spektrum a Rodinné centrum Srdíčko. Více na www.rss.kolping.cz, https://www.youtube.com/watch?v=IQ_Yl2WBNl4.


Kolpingovo dílo České republiky z.s. je organizace, která reaguje na aktuální potřeby ve společnosti. Pracuje s dětmi a mládeží, dospělými i seniory a vyvíjí aktivity ve vzdělávání, v sociální a zdravotní oblasti. Podporu nabízí také lidem, kteří se potýkají se závislostí. Činností svých pobočných spolků přispívá k rozvíjení spolkového života v obcích. Provozuje Centrum primární prevence Spektrum, Rodinné centrum Srdíčko, Family Point, Kontaktní a poradenské centrum Spektrum, Adiktologickou ambulanci Kolping, Terapeutickou komunitu Sejřek, Poradenské centrum Kolping, Poradnu pro gambling Kraje Vysočina, Rekreační zařízení Vyhlídka a Následnou péči Kolping v Brně. Více na www.kolping.cz.

Již podesáté bylo mrákotínské tábořiště u Telče svědkem týdenního dobrodružství třiceti šesti dětí pod hlavičkou Halahoje. Účastníci dorazili v neděli do výcvikového tábora a po výcviku absolvovali pilotskou zkoušku, kterou všichni […]
Tábor Mise Galactica

Již podesáté bylo mrákotínské tábořiště u Telče svědkem týdenního dobrodružství třiceti šesti dětí pod hlavičkou Halahoje. Účastníci dorazili v neděli do výcvikového tábora a po výcviku absolvovali pilotskou zkoušku, kterou všichni splnili. Na slavnostním ceremoniálu byli noví piloti jmenováni do hodnosti vojína a rozřazeni do šesti letek mateřské lodi Evropa.

Jejich prvořadým cílem se stalo splnění Mise Galactica. Před mnoha staletími zaútočili na Zemi roboti a postupně ji ovládli. Z každého světadílu však vzlétla vesmírná mateřská loď, která se stala prozatímním útočištěm pro přeživší uprchlíky ze Země. Cílem Mise Galactica bylo najít novou, obyvatelnou a bezpečnou planetu pro všechny evakuované ze Země. Útoky robotů však neustávaly a postupem času se objevily i jiné potíže – dvě mateřské lodě už byly zničeny.

Letky okamžitě započaly svoji činnost. Navzdory důležitosti Mise Galactica bylo prioritou i zachovávat dobré diplomatické vztahy a poskytovat ostatním lodím pomoc v případě nouze. Na první brífink čerstvě utvořených letek dorazil i africký prezident Alibongo Ondimba se žádostí o pomoc při opravě tepelného štítu. Evropské letky shromáždily dostatek niklu – vzácné suroviny, s jejíž pomocí byl štít opraven. Těsně před odletem se potkali s odsouzeným zločincem, kterého jako projev dobré vůle sami transportovali do mezigalaktického vězení.

foto: archiv Jana Menšíka

Avšak piloti měli postranní úmysly. Odsouzený zločinec a dva další trestanci v mezigalaktickém vězení měli informace o vysněné planetě, na kterou by se mohlo uchýlit lidstvo. Všichni tři vězňové tak záhadně unikají, ale uniknou i samotným pilotům, kteří musí uprchlé vězně zdlouhavě hledat a chytit. Nakonec se dozví přibližnou polohu vysněné planety a vyrážejí ji hledat – v tu chvíli však přichází nouzový signál z lodi Afrika, která se stala terčem útoků robotů. Všech šest letek se proto přepraví na dotčenou loď a evakuují její čelní představitele – včetně samotného prezidenta Alibonga Ondimby. 

Téměř ihned začínají systémy na mateřské lodi Evropa kolabovat – je vyhlášena evakuace a piloti všech šesti letek jsou přijati v lodi Asie. Zde vyrobí přístroj na detekci robotů a vrátí se na Evropu. Ve vítězné bitvě zlikvidují všechny roboty. Ukázalo se, že roboti ovládli i evakuované africké představitele, proto i samotný Alibongo Ondimba umírá.

Po zdárném překonání hrozby se strany robotů se piloti soustřeďují na vysněnou planetu. Přistanou zde a za pomocí cestovní laboratoře zkoumají její obyvatelnost, ukazuje se však, že atmosféra planety je toxická. Na celé lodi Evropa zavládne obrovské zklamání – úspěšná Mise Galactica byla největší nadějí pro nalezení nového domova.

foto: archiv Jana Menšíka

Na loď Evropa však dochází nová zpráva – ze Země. Přeživší lidé zde utvořili odbojovou organizaci, která se připravuje na finální útok, ve kterém odhalí svoje pozice a svoji sílu. Letky všech mateřských lodí při bitvě asistují a roboti se dostávají pod těžký tlak. Jako poslední akt zoufalství odpálí sebe, celou planetu i mnoho lidí – unikají jen evropské letky a pár dalších lidí. 

Odboj však poskytl evropským letkám geneticky modifikované stromy, které dokážou vyrobit obrovské množství kyslíku – musí však být zasazeny do několika hodin. Začíná závod s časem, nakonec se pilotům daří dopravit stromy na vysněnou planetu, zasadit je a učinit zdejší atmosféru dýchatelnou.

Jan Menšík

Jako již každý rok vyrazil z kraje letních prázdnin vstříc velkému dobrodružství oddíl Mravenců.Dětský klub Mravenci je součástí dětské organizace Dorostová unie sdružující podobné křesťanské oddíly a kluby po celé České […]
Letní stanový tábor Hodkov

Jako již každý rok vyrazil z kraje letních prázdnin vstříc velkému dobrodružství oddíl Mravenců.
Dětský klub Mravenci je součástí dětské organizace Dorostová unie sdružující podobné křesťanské oddíly a kluby po celé České republice.
Mimo tajemnem a hvězdokupami zahaleným tématem, které se neslo v duchu Star Wars, byl letošní tábor ověnčen minimálně ještě jednou mimořádností – jednalo se o 25. ročník. Je až neuvěřitelné, že děti z Církve bratrské v Havlíčkově Brodě jezdí na Hodkov již čtvrt století. 

Téměř všichni vedoucí, zdravotnice a především dorostenci zahájili tábor u modlitebny Církve bratrské v Havlíčkově Brodě, kde se Mravenci přes rok každý pátek schází ke svým schůzkám.
Po naložení všech zavazadel do dodávky se děti s vedoucími vydaly na vlakové nádraží.
Už ve vlaku panovala ta správná táborová nálada a euforie. Do tábora dorazili kolem poledního. Tam se setkali i se zbylými vedoucími, kteří zde strávili uplynulý týden, aby vše bylo řádně připraveno. 

Bojovka, foto z archivu Jaroslavy Zimplové

Večer byl oficiálně zahájen tábor. Děti s drobnou pomocí vedoucích připravily slavnostní oheň. Zapálila jej čtveřice nejstarších děvčat a hlavní vedoucí zaťal sekeru, symbol jednoty a přátelství. Po zpěvu z oddílových zpěvníků a představení všech čtrnácti vedoucích byla zahájena také celotáborová hra.
Jakmile se začalo smrákat, mladší vedoucí se tajně vydali na louku nad tábořištěm. Tam později, když se zcela setmělo, zamířily i děti, aby získaly od mistrů svůj svítící kyberkrystal v barvě své družinky. Krystaly, stejně jako následně skupinky, měly čtyři barvy – žlutou, bílou, zelenou a modrou. 

Na druhý den, po slavnostním vyvěšení vlajky za zpěvu táborové písně a dopoledním biblickém programu, kde se vedoucí snažili dětem přiblížit vztah s Bohem, začaly děti za vzájemné pomoci vyrábět své „světelné“ meče, v barvě svého krystalu. Dokončily je až v pozdějších odpoledních hodinách, ale stálo to za to.
A hry mohly začít…

Všechny hry, jak skupinkové, tak na jednotlivce se vedoucí snažili zakomponovat do celotáborového příběhu, v němž šlo o dopadení Cad Banea, jednoho z největších a nejnebezpečnějších zloduchů galaxie a Sithů, tedy těch na Temné straně, kteří se zmocnili Holocronu, který obsahuje veškeré tajuplné informace o tomto vzdáleném světě. 

Kromě her a každodenních biblických programů, jejichž tématem se stalo setkání s Ježíšem, si děti užívaly i lovení šestnácti bobříků – od klasického mlčení nebo samoty, až po složitější šifry či mapy.
Po poledním klidu se mohli naučit podat první pomoc, háčkovat, či si něco dobrého uvařit anebo zahrát originální deskové hry, které mnohdy vedoucí vymysleli sami. 

Havárie lodi, foto z archivu Jaroslavy Zimplové

Vedoucí si pro děti připravili i večerní programy a to jak k hlubšímu zamyšlení, tak i odlehčených, během nichž se hrály hry a zpívaly se mimo jiné i klasické táborové písně. Rozhodně nejoblíbenější byl Nohavicův Hlídač krav nebo Jandovo Dej mi víc své lásky. 

Během čtrnácti dnů dorostence navštívili i tři, vlastně čtyři, hosti.
Prvním hostem se stali hvězdáři z nedaleké Jihlavy. Ti si připravili výrobu vlastní funkční raketky a zajímavé povídání o celém vesmíru.
O několik dní později nás navštívila učitelka přírodopisu Katka.
Tato návštěva se na první pohled může zdát nudná, ale Katka si dokázala nachystat rozsáhlý, ale hravý program o hmyzu, během něhož děti vyrobily i svého broučka. Seznámila je dokonce s výživovou hodnotou hmyzu, a právě ochutnávka hmyzu se nakonec stala bobříkem odvahy.
Poslední oficiální návštěvou byla organizace, věnující se sebeobraně – KAPAP CZECH v čele s báječným instruktorem Michalem Janouškem.
Čtvrtým táborovým hostem  byl kazatel Církve bratrské, pod niž oddíl Mravenců patří. Ten nakonec zůstal až do konce tábora a zúčastnil se výletu na raftech, ale i závěrečné celotáborové hry, během níž proběhla i bitva mezi dobrem a zlem. Dobrá strana nakonec, po urputném boji zvítězila. 

Myslím si, že děti i vedoucí si těchto čtrnáct dní více než užili. Byly to neuvěřitelné chvíle plné radosti a zážitků, během nichž se toho spoustu dozvěděli nebo i naučili. A též se domnívám, že už teď se zase všichni těší na Hodkov… 

Jaroslava Zimplová

Závěr letošních prázdnin v Poodří bude patřit tradiční cyklojízdě Tour de aleje. Zapište si datum 3. 9. Startujeme ze sportovního areálu obce Libhošť. Jsme velmi rádi, že se můžeme opět […]
Zajeďte si na tour de aleje 2022

Závěr letošních prázdnin v Poodří bude patřit tradiční cyklojízdě Tour de aleje. Zapište si datum 3. 9. Startujeme ze sportovního areálu obce Libhošť. Jsme velmi rádi, že se můžeme opět sejít, společně se vydat za krásami Poodří a podpořit tak ochranu stromů a alejí v naší krajině.Nenechte si ujít bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Můžete se těšit na kratší i delší trasu s naučnými zastaveními a poutavým povídáním o místní krajině, její historii a opeřených, chlupatých i šupinatých obyvatelích, pro děti připravujeme divadélko a písničky.

V cíli na Vás bude čekat bohaté občerstvení, ekohrátky a setkáni s netopýry, soutěže o ceny a prezentace elektrokol.Startovné pro letošní ročník je dobrovolné! Každý účastník bude zařazen do tomboly o pěkné ceny. Rezervujte si svůj startovní balíček už nyní a registrujte se na letošní ročník Tour de Aleje 2022. Přijďte si s námi popovídat na stánek o naši práci v Poodří. Zakoupením drobností se stromovou tématikou nebo na Poodří žije | Darujme.cz přispějete na ochranu stromů a alejí v naší krajině.A jak se nám jelo alejemi v roce 2020? Připomeňte si to v následujícím videu: Tour de aleje 2020 – YouTube.

Článek dostupný z: https://www.adam.cz/pozvanka-na-tour-de-aleje-2022/

Deset dní jako sen v pohádkové pohodě prožila na Fialově louce u Hojkova parta pravých táborníků. Spali jsme ve čtyřech týpí, pili ze studánek, vařili a pekli jsme na ohni […]
Report ze Země snivců – Týpí tábor Mešnice

Deset dní jako sen v pohádkové pohodě prožila na Fialově louce u Hojkova parta pravých táborníků. Spali jsme ve čtyřech týpí, pili ze studánek, vařili a pekli jsme na ohni bezmasé experimenty, sbírali borůvky a maliny, koupali se v potoce, okolních rybnících a zatopeném lomu, lezli po skalách a snídali na stromě, hráli občas nějakou tu vodní nebo běhací hru, slavnostně zapalovali táboráky fakulemi s nasbíranou smolou, potili se za všechny v indiánské sauně, skládali a zpívali písničky, putovali a bloudili krajinou, nocovali pod hvězdným nebem a došli domů odměněni snovou zmrzlinou.

Snídaně na stromě, foto z archivu Matěje Koláře


Z busu, kde nám podivínský pán v sešlém obleku s okuláremi četl pozvání do Snové říše, jsme vystoupili u Mirošova a hned v úvodu nás čekalo pátrání po pamětních kamenech v zaniklé zámecké zahradě – dnes džungli. Kromě podpatku obrostlého mechem a vidličky z panského příborníku jsme taky našli smírčí kámen, modrou barvu a … cestu k prvnímu snovému poslovi. Byl jím Pavel Klvaňa, kalimbista a kalimbář. U „jeho“ chaty, jsme shltli kuskusový salát a oddali se u krbu tónům jeho hypnotických písní. Doprovodil nás přes skály a mezi trny ostružin až do našeho tábořiště pod Mešnicí.

Týpí jsme si s pomocí vedoucích museli postavit sami i nakonec se ho naučili i sbalit. (Tábořiště se vždy snažíme zanechat co možná takové, jaké bylo před naším příchodem nebo ještě lepší) Po večerním drnkání na kalimby jsme usínali poprvé na čerstvých slamnících z právě dosušeného sena.
Tajemný pán snové říše Klaus Patera miluje všechno vetché, staré, tradiční a omšelé, proto jsme k slavnostnímu táboráku letos nastupovali s nějakou částí obleku po rodičích nebo prarodičích a vyprávěli si pak celý večer, kdo, co, od koho a proč má… 

Druhý den, hned po nejnutnějším zbudování latríny, nás naši vedoucí po skupinách nechali bloudit k nejznámějšímu kopci v okolí. Na skále tam seděl čínský mudrc, hrál na flétnu a nechal si vařit čaj. Za odměnu prodával své vlastní vlasy. „To je nejlepší tábor na světě, když si můžeš ostříhat svého vedoucího!“ hlásily holky, novopečené kadeřnice.

Foto z archivu Matěje Koláře


O tom, co jsme pak vyměnili za vlasy, kolik nám zbylo životů a kolik klíšťat, jak jsme batikovali trička borůvkami a kolikrát byli na pohotovosti s uříznutým prstíčkem raději pomlčím, ale dopadlo to skvěle! Podařilo se nám dokonce, jako každý rok, zkomponovat společnými silami táborovou písničku. Jmenuje se „Můžu domů?“ a klade si otázku, zda jsme víc doma ve městě nebo uprostřed lesů na táboře.

Pro mě, jako letitého vedoucího, je malou výhrou nad hmotou, že když jsme šli na návštěvu do velkého tábora „tam dole u řeky“, kde mají podsady, vykachličkované záchody, ledničku nebo sprchu, malý sedmiletý prvňák Jožík skautsky prohlásil: „Vždyť to ani nejsou na táboře, když tam mají elektřinu!“ 

Zamýšleným vrcholem nebylo ani tak obejití všech vrchů Čeřínku – ani Mešnice, ani Čertův Hrádek, ani poklad na Přední Skále…  ale spíš obřadní zahájení indiánské potní lázně inipi, společná snídaně na obrovském smrku a potom hlavně závěrečná dvoudenní pěší cesta domů, kdy jsme si nesli většinu věcí poctivě na zádech.

Foto z archivu Matěje KolářePutováním nikdy nemůžete tratit! Celou cestu sbíráte dobroty z letní úrody, vlastní zážitky, ale také příhody a příběhy věcí a lidí, které potkáte nebo navštívíte. Nám se povedlo, díky odloženým batohům, natrefit v předzahrádce chalupy „Na Větrově“ na pohostinné seniory, kteří pro nás snesli hory doly! Kouzelná babička nám dokonce upekla perník a ještě jsme navrch mohli vyzkoušet vor s jejími vnoučaty. O snový cíl se nám potom postarala historicky prvním závozem pomocí nového elektromobilu „Snová“ zmrzlinárna strejdy Víťi!

Woodcraftem načichlý pobyt prožila parta snivců ve zbytku lesů na Čeřínku, nedaleko Jihlavy na Vysočině. Nejmenší z táborů Rohozná vedli pro 19 účastníků Matěj, Lukáš a Dan ze Spolku KUŠ ve spolupráci se střediskem volného času TEMPO Polná.

sepsal Matěj Kolář

Santiniho šifra je bez časového omezení! Objevte s námi tajuplná místa v srdci Vysočiny, která jsou vzájemně propojena díly architekta Jana Blažeje Santiniho. Hledejte v Koruně Vysočiny symboly, tvary, písmena, […]
Rozluštěte Santiniho šifru

Santiniho šifra je bez časového omezení!

Objevte s námi tajuplná místa v srdci Vysočiny, která jsou vzájemně propojena díly architekta Jana Blažeje Santiniho. Hledejte v Koruně Vysočiny symboly, tvary, písmena, čísla nebo šifry, které nám tu zanechali naši předkové na fasádách kostelů, pod vytesanými sochami nebo v lesních zátiších.

Na konci vašeho putování na vás čeká vskutku magická a pozoruhodná stavba, která je plná nejrůznějších symbolů, tvarů a čísel. Tam najdete vzkaz, který ukrývá Santiniho šifra.

Herní plán si můžete stáhnout zde

Tištěného průvodce dostanete v turistických informačních centrech ve Žďáře nad SázavouZámku ŽďárNovém Městě na MoravěBystřici nad PernštejnemNedvědici, Sněžném a Šiklandu a na pokladně kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Na vaší cestě stojí šest míst spojených s jednotlivými úkoly Santiniho šifry:

K jednotlivým místům lze přicestovat jakýmkoli způsobem – na kole, pěšky, veřejnou dopravou nebo autem. Zúčastnit se může jak jednotlivec, tak skupina (bez věkového omezení). Poté, co na místo přicestujete, vyhledejte Santiniho dílo – kostel, jinou stavbu nebo zajímavost v okolí. Přečtěte si jednotlivé úkoly, které najdete očíslované ve spodní části naší skládačky. 

Po vyluštění Santiniho šifry kontaktujte průvodce kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo informační centrum Zámku Žďár nad Sázavou a předejte jim řešení Santiniho šifry. Za vaše putování a snahu vás čeká odměna. Putování není časově omezené, pro odevzdání šifry si však předem ověřte otvírací dobu kostela sv. Jana Nepomuckého na www.zelena-hora.cz nebo Zámku Žďár nad Sázavou na www.zamekzdar.cz.

Domácnost bez knih snad ani neexistuje. Pro spoustu lidí v České republice je čtení tím nejoblíbenějším koníčkem, to se koneckonců dobře ví, že Češi jsou náruživí čtenáři a čtenářky. Co […]
Knihovrátek vymění vaše knihy, které už nebudete číst, za nové příběhy

Domácnost bez knih snad ani neexistuje. Pro spoustu lidí v České republice je čtení tím nejoblíbenějším koníčkem, to se koneckonců dobře ví, že Češi jsou náruživí čtenáři a čtenářky. Co ale pak s knihami, které už jejich majitelé neplánují číst znovu a v domácí knihovně jim zabírají místo? Mnohé milovníky knih možná ani nenapadne, že je mohou jednoduše vyměnit za nové příběhy, například prostřednictvím Knihovrátku od Martinusu. Díky němu mohou svou knihovnu pravidelně doplňovat o nové tituly a nemusí se trápit tím, že by na své knihy neměli místo.

Více než 40 % zákazníků knihkupectví Martinus uvádí, že tím nejzásadnějším důvodem, proč knihy posouvají do Knihovrátku, je nedostatek místa v knihovně. Další čtenáře motivuje, že získají prostředky na nové knihy (36 %) a nebo chtějí kousky, které už vlastní, nabídnout dalším čtenářům (15 %). Přes 7 % čtenářů a čtenářek oceňuje ekologický aspekt této služby.

Knihovrátek funguje už přes půl roku a Martinusu se skrze něj podařilo vykoupit už více než 150 tisíc knih. Postup je jednoduchý:

  1. Čtenář na stránce zadá tituly, které by rád přenechal dalším čtenářům a čtenářkám, a hned se dozví, zda a za jakou sumu je Martinus právě vykupuje.
  2. Tyto knihy donese na nejbližší pobočku Zásilkovny, která je odešle na náklady knihkupectví Martinus.
  3. Po přijetí knih na sklad je Martinusáci během pár dní zkontrolují a zákazník obratem získá elektronickou poukázku, kterou může ihned uplatnit při nákupu dalších knih.

Knížky, které někomu leží bez povšimnutí v poličce, jiní shánějí

„Chtěli jsme, aby byl systém výkupu přes Knihovrátek jednoduchý a férový,” vysvětluje Michal Meško, CEO společnosti Martinus. ,,Zákazníci nejvíc oceňují, že se vyhnou pracnému nahazování inzerátů, focení, dohadování se s různými kupci nebo balení a posílání každé knihy zvlášť – o komplikacích s platbou ani nemluvě. Zásilku jednoduše odevzdají v nejbližší pobočce Zásilkovny, která ji na náklady Martinusu pošle do centrálního skladu. Velkou výhodou též je, že nečekají, až se kniha prodá. Svou odměnu ve formě poukázek získají do pár dní po odeslání knih a svou knihovnu si tak mohou rovnou doplnit o nové.”

Knihovrátek průběžně zjišťuje reálný zájem o konkrétní tituly a tomu přizpůsobuje výkupní kritéria. To je zároveň důvodem, proč někdy konkrétní titul v daném momentu nevykupuje. ,,Nechceme, aby se kniha zase jen někam založila, chceme příběhy posunout dalším čtenářům, které potěší. Titul, který momentálně nevykupujeme, však může být za pár týdnů velmi žádaný, a proto ho do výkupu přidáme později,” uzavírá Meško.

Velmi dobrou šanci na odkup mají i knihy, které jsou vyprodané, a zákazníci Martinusu je neúspěšně shánějí. Téměř polovina z knih, které zákazníci prostřednictvím Knihovrátku doteď vyměnili, byly právě vyprodané tituly. Častokrát ve skladu nepobyly déle než 24 hodin a hned si našly nové majitele. Například Rychlé šípy Jaroslava Foglara nebo Dějiny Vietnamu zmizely ze skladu téměř okamžitě po přijetí.

Knihomolům záleží na osudu jejich knih

39 % zákazníků Martinusu uvádí, že má doma knihy s novějším datem vydání, které by chtěli posunout dál. Čtenářům, kteří se rozhodnou udělat si v knihovně místo na nové, záleží na tom, jak skončí jejich staré knížky. ,,Měla jsem doma dvě knihy, které jsem si koupila, ale nesedly mi a nakonec jsem je ani nedočetla. Věděla jsem ale, že jsou kvalitní a že by jiné čtenáře mohly oslovit. Obě jsem poslala do Knihovrátku a dostala jsem poukázku, za kterou jsem mámě koupila dárek k narozeninám,” popisuje svou zkušenost zákaznice Dominika.

,,Celý proces odevzdání knih do Knihovrátku je velmi jednoduchý. Knihy jsem na webu Martinusu přidala do výkupního košíka a označila jejich stav podle toho, zda byly jako nové nebo mírně opotřebované. Po potvrzení objednávky jsem balíček přinesla na pobočku Zásilkovny, nadiktovala jsem kód, který mi přišel e-mailem, a to bylo všechno. Za pár dní mi přišla na e-mail poukázka, která měla ještě vyšší hodnotu, než jsem čekala. Jedna z knih, kterou jsem do výkupu poslala, byla přeřazená do lepšího stavu,” vysvětluje zákaznice Kristína. Knihy, o nichž věděla, že už je nebude číst, se rozhodla vyměnit, aby si v knihovně udělala místo na nové tituly.

Pokud máte doma knihy, které by mohly potěšit někoho dalšího a vám uvolnit místo na nové příběhy, vyměňte je přes Knihovrátek i vy!

Svobodné děti – komunitní promítání
9 září - 18:00 - 20:30
Velké Meziříčí Chaloupky, Ostrůvek 288/2 Vysočina Česká republika
Beseda a autorské čtení s Josefem Bernardem Prokopem
20 září - 16:00
Krajská knihovna Vysočiny Žižkova 4344
Havlíčkův Brod, Vysočina Česká republika
Milan Šťourač: Peru
12 září - 17:00
Krajská knihovna Vysočiny Žižkova 4344
Havlíčkův Brod, Vysočina Česká republika

Zlatý oříšek se opět chystá ocenit a podpořit dětské talenty České republiky

Talent nemá žádné hranice. Proto je nemá ani prestižní soutěž Zlatý oříšek, který bude letos už po čtyřiadvacáté hledat a oceňovat nadané děti České republiky. Je jedno, v jakém oboru […]

Dotační programy Kraje Vysočina

Kraj Vysočina nově vypisuje tento dotační program: Rozvoj podnikatelů 2022, ID programu: FV02827 Popis: Program podporuje pořízení nových technologií a výrobních prostředků v oblasti zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, případně starších […]

Influenceři, které stojí za to znát (i pro rodiče)

Pro děti jsou internetové hvězdy nezřídka velkým vzorem. Rodiče dnes asi těžko zvládnou mít kompletní přehled o tom, co se „na sítích” děje – jsou tam youtubeři, instagrameři, tiktokeři… Kdo […]

Patronem letošního Rozhodni se sám bude hudební skupina Jelen

V pátek 26. srpna proběhne od 10 do 16 hodin na Farských humnech ve Žďáru nad Sázavoujiž čtrnáctý ročník preventivní akce pro děti, mládež i celé rodiny Rozhodni se sám. […]

Tábor Mise Galactica

Již podesáté bylo mrákotínské tábořiště u Telče svědkem týdenního dobrodružství třiceti šesti dětí pod hlavičkou Halahoje. Účastníci dorazili v neděli do výcvikového tábora a po výcviku absolvovali pilotskou zkoušku, kterou všichni […]

Letní stanový tábor Hodkov

Jako již každý rok vyrazil z kraje letních prázdnin vstříc velkému dobrodružství oddíl Mravenců.Dětský klub Mravenci je součástí dětské organizace Dorostová unie sdružující podobné křesťanské oddíly a kluby po celé České […]

Zajeďte si na tour de aleje 2022

Závěr letošních prázdnin v Poodří bude patřit tradiční cyklojízdě Tour de aleje. Zapište si datum 3. 9. Startujeme ze sportovního areálu obce Libhošť. Jsme velmi rádi, že se můžeme opět […]

Report ze Země snivců – Týpí tábor Mešnice

Deset dní jako sen v pohádkové pohodě prožila na Fialově louce u Hojkova parta pravých táborníků. Spali jsme ve čtyřech týpí, pili ze studánek, vařili a pekli jsme na ohni […]

Rozluštěte Santiniho šifru

Santiniho šifra je bez časového omezení! Objevte s námi tajuplná místa v srdci Vysočiny, která jsou vzájemně propojena díly architekta Jana Blažeje Santiniho. Hledejte v Koruně Vysočiny symboly, tvary, písmena, […]

Knihovrátek vymění vaše knihy, které už nebudete číst, za nové příběhy

Domácnost bez knih snad ani neexistuje. Pro spoustu lidí v České republice je čtení tím nejoblíbenějším koníčkem, to se koneckonců dobře ví, že Češi jsou náruživí čtenáři a čtenářky. Co […]

[[EventsCalendarLarge]]